Пошук навчальних матеріалів по назві і опису в нашій базі:

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності»




80.01 Kb.
НазваУрок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності»
Дата конвертації15.08.2013
Розмір80.01 Kb.
ТипУрок
Зміст
План – схема уроку
Епіграф уроку
Повідомлення вчителя
V. Узагальнення знань.
Скелет серце
VІ. Підсумки уроку.
Урок біології на тему: «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності»


ТЕМА:Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності.
МЕТА: сформувати в учнів знання про клас Плазуни; розкрити особливості будови та життєдіяльності представників цього класу у зв’язку з умовами життя ; скласти загальну характеристику класу; продовжити формувати вміння порівнювати і робити висновки; формувати інтерес до предмета; розвивати логічне мислення, спостережливість, творчість;виховувати любов до всього живого і бережливого ставлення до тварин.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: плазуни, регенерація, автотомія.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Клас Плазуни”, плакат “Ключ-розгадка” до гри “Хто є хто?”, картки до гри “Біологічне лото”, картки для учнів до гри “Головоломка”.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.

^ ПЛАН – СХЕМА УРОКУ

Етап уроку

Час (хв)

Форми і методи діяльності вчителя

Результат


1

2

3

4

І. Організація класу, створення психологіч- ного настрою.

2

Зачитування епіграфа та девізу уроку, використання віршованих рядків.

Створення сприятливого психоемоційного клімату, налаштовування на роботу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

5

Вправа “Ключове слово”

Повторення вивченого матеріалу.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

2

Розповідь учителя. Цікава інформація про плазунів.

Розвиток пізнавального інтересу в учнів. Підготовка до сприйняття матеріалу уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

18

Пояснення вчителя. Загадки. Гра “Біологічне лото” Робота з підручником Робота в парах Легенда

Ефективне сприйняття та засвоєння матеріалу уроку. Розвиток уяви, логічного мислення.

V. Узагальнення знань.

10

Гра “Хто є хто?” Головоломка. Логічна вправа “Знайди пару”

Закріплення вивченого.

VІ. Підсумки уроку.

5

Вправа “Дерево підсумків”

Підбиття підсумків уроку, оформлення вражень від уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

3

Репродуктивного і творчого характеру.

Засвоєння матеріалу та розвиток творчих здібностей.



Хід уроку

І. Організація класу, створення психологічного настрою
Учитель звертає увагу учнів на епіграф та девіз уроку, учні зачитують їх та обговорюють.

^ Епіграф уроку “ Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосувати знання на ділі” Арістотель
Девіз уроку: Думати – колективно,
Діяти – оперативно,
Сперечатись – доказово.
Це для всіх обов’язково!
Вчитель налаштовує учнів на роботу, зачитуючи віршовані рядки:
Тож проявіть знання прекрасні
І усі завдання класні
Порозв’язуйте умить
Й вищий бал ви заробіть!
ІІ. Актуалізація опорних знань

Розповідь вчителя

Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, поклоняються їм, будують їм храми, а інші – злими і підступними. Їх вважають найзагадковішими тваринами нашої фауни. Хто вони?

Зараз ми дізнаємось, коли пограємо у гру “Ключове слово”.

Учням потрібно відповісти на запитання, і взявши з кожного слова вказану літеру, скласти ключове слово. Вказані літери учні записують на дошці.

1. Тип розвитку, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, називається... прямим (1 літера відповіді).

2. Система органів, що здійснює газообмін між організмом і навколишнім середовищем, тобто надходження кисню і виведення вуглекислого газу називається..... дихальна (5 літера відповіді).
3. Система органів, що забезпечує організм поживними речовинами для життєдіяльності, росту, розвитку називається.... травна ( 3 літера відповіді).
4. Наука про тварин - зоологія (1 літера відповіді).
5. Кровоносна система, по якій кров рухається лише по судинах називається...

замкнута ( 6 літера відповіді).
6. Частина організму тварин - орган (5 літера відповіді).
7. Тварини за типом живлення - гетеротрофи (11 літера відповіді).

Ключове слово - ПЛАЗУНИ
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь вчителя

Жодні тварини не оповиті таємницею так, як плазуни, або рептилії. Людина оповила їх туманом найфантастичніших вигадок і забобонів, приписуючи цим створінням неймовірну демонічну силу. Злими, лютими зміями та драконами люди населяли свої казки, легенди та повір’я. Згадаймо біблійного змія, який спокусив Єву скуштувати заборонений плід, за що людей вигнали з Едему. Медуза Горгона, у якої замість волосся були на голові змії, перетворювала всіх на каміння своїм поглядом. А грецький бог лікування Асклепій (у римлян –Ескулап) зображався з жезлом, палицею, обвитою змією. Згідно легенді зміям відомі цілющі властивості різних рослин. І Асклепій перетворювався на змію, щоб здобути ці знання.
Не менш цікавими є і крокодили, які і справді проливають чимало сліз. І ви, напевно, чули про “крокодилячі сльози”.

В чому ж річ, що ж породило такі дивовижні асоціації в людській уяві? А секрет тут, безперечно, у загадкових особливостях плазунів, і ми можливо і відкриємо його, коли вивчимо будову плазунів.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Пояснення вчителя з використанням таблиць
1. Загальна характеристика плазунів:
Холоднокровні (пойкілотермні) тварини;

Тіло вкрите лускою;

Ріст супроводжується линянням;

Властива регенерація;

Внутрішнє запліднення;

Прямий розвиток.
2. Різноманітність плазунів.
Щоб дізнатись, які тварини відносяться до цього класу учням пропонується ряд загадок:
Маленька, легенька, за хвіст не піднімеш (ящірка)
Проблемне запитання
- Чому не піднімеш за хвіст?
(явище самокаліцтва – автотомії, внаслідок сильного скорочення м’язів один із хвостових хребців переламується і кінець хвоста відпадає)

По землі повзе, до себе не підпускає (змія)

Куди повзе – за собою хату везе (черепаха)

Елегантна дама
Встала перед нами,
З боку в бік хитається,
Пильно роздивляється,
Комір поправляє –
Враження справляє. (кобра)

Хто повзе серед трави?
Чи лякатися, чи ні?
То нас злякав – хитрун,
Неотруйний він плазун. (вуж)
Щоб визначити місце плазунів у системі органічного світу вчитель пропонує учням зіграти гру “Біологічне лото”. На дошці почеплені картки із назвою таксономічних одиниць, але не в правильному порядку. Завдання учнів – розмістити їх правильно. Робота в командах: перший ряд виправляє помилки у розміщенні таксонів, а другий – у їх назві. Місце плазунів у системі органічного світу

ІМПЕРІЯ Клітинні організми

НАДЦАРСТВО Е у к а р і от и

ЦАРСТВО Т в а р и н

ПІДЦАРСТВО Багатоклітинні

Т И П Х о р д о в і

П І Д Т И П Черепні або Хребетні

К Л А С П Л А З У Н И
^ Повідомлення вчителя
Клас плазуни налічує близько 560 видів, з яких на Україні трапляється 20 видів. До речі, величезні динозаври, які населяли нашу Землю мільйони років тому, також були плазунами. Динозаври (це слово означає “жахливі ящери”) жили на Землі понад 140 мільйонів років тому, але раптово вимерли дощенту, можливо, через похолодання на всій планеті. З сучасних тварин – птахи і крокодили – найближчі родичі динозаврів. Хоч би який катаклізм стався 65 мільйонів років тому, більшість рослин і тварин усе таки уціліло. З рептилій вижили крокодили, черепахи, ящірки та змії.

3. Внутрішня будова

Робота з підручником

Отож часу ми не марнуєм

І по підручнику мандруєм,

Бо він секретів не тримає

І таємниці відкриває!

Учні в парах читають інформацію в підручнику с.135 і, коментуючи відповіді, виконують самостійну роботу в робочому зошиті з друкованою основою с.105.

Розминка

Вчитель.

Гарно працювали, а щоб трохи відпочити, зробимо паузу – легендарну.
Не жартуйте зі зміями. Ця легенда стверджує, що змії можуть помститися за загиблих родичів. Ось яку історію розповів Дж. Фітцсимлюкс.

Один фермер убив мамбу і вирішив пожартувати з дружиною: приніс мертву змію додому і поклав на ліжко. Фермер не знав, що змія, яку він тягнув по землі, була самкою і, до того ж, у неї настав період парування. Самці знаходять партнерку за запахом речовин, що виділяються анальними залозами. На запах самки приповз самець.

Жартівник відправив дружину до кімнати і став чекати, коли вона закричить з переляку. Крику не було... Кричав уже він, коли знайшов у кімнаті 3-метрову змію, мертву дружину і ще одного учасника трагедії – самця .
^ V. Узагальнення знань.
Гра “Хто є хто?”
На партах у учнів є картки, розділені на дві колонки: земноводні і плазуни. Вчитель зачитує перелік тверджень про будову земноводних і плазунів, а учні записують номери тверджень у ту чи іншу колонку.ЗЕМНОВОДНІ П Л А З У Н И
Шкіра суха, без залоз.

Шкіра волога, є залози.

Рогові луски на шкірі.

Шкіра в багатьох видів виділяє отруту.

Є грудна клітка.

Грудна клітка відсутня.

Є міжреберні м’язи.

Слина має травні ферменти.

Слина служить лише для змочування.

Серце трикамерне.

Дихання –і шкірне і легеневе.

Дихання - легеневе.

Головний мозок більш розвинений.

Очі мають три повіки.

Яйця вкриті щільними оболонками.

Яйця без щільних оболонок.

Яйця містять великий запас поживних речовин (жовток).

Розмноження переважно на суші.

Розмноження переважно в воді.

КЛЮЧ ДО ГРИ:

Гра “Головоломка”
Вчитель ділить клас на чотири групи: змії, черепахи, крокодили, хамелеони. Завдання для груп: написати максимальну кількість слів по темі, використовуючи склади в таблицях.
В таблиці зашифровані слідуючі слова:ПЛАЗУНИ ТУЛУБ

^ СКЕЛЕТ СЕРЦЕ

ЛЕГЕНІ КЛОАКА

НИРКИ ЧЕРЕПАХИ

ЗИМІВЛЯ ЛУСКИ

РЕГЕНЕРАЦІЯ

ЛУС ТУ ПЛА ГЕ ЛЕ РЕ КЛОА

СКЕ ЦЕ ЗИ КА ЗУ НИ ХИ

ЛУБ СЕР НИР НЕ ГЕ ПА ЛЕТ

ЛЯ ЧЕ РА НІ ЦІЯ МІВ КИ

^ VІ. Підсумки уроку.

Вчитель

Все має свій початок і кінець...Підходить до завершення і наш урок, на якому ви збагатилися новими знаннями, і я надіюся, що він залишить в душі кожного із вас певні враження. Прошу записати їх на листочках і почепити на "дерево підсумків”
На парті у кожного учня листочок, на якому учні записують свої враження від уроку. На дошці – дерево.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати за підручником § 41;

підготувати повідомлення про ряди класу Плазуни;

Скласти Діаграму Вена.


Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУрок на тему: «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості будови, процесів життєдіяльності»
«Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості будови, процесів життєдіяльності»

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУроку на тему «Клас Плазуни. Різноманітність сучасних плазунів. Ряди: Лускаті, Черепахи, Крокодили.»
Плазуни, познайомитися з особливостями їх будови та умовами їх існування. На уроці здійснюється екологічне виховання учнів. Особлива...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУрок біології у 8 класі на тему: «загальна характеристика класу земноводні»
Водження земноводних. Мета: ознайомити учнів з основними особливостями процесів життєві- яльності земноводних; показати зміни земноводних,...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУрок з біології, 9 клас Тема: Гуморальна регуляція. Принципи роботи ендокринної системи
Мета: розглянути гормональну систему регуляції, познайомити учнів з її основними термінами І поняттями, а також залозами внутрішньої...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconТема: Загальна характеристика класу Земноводні. Спосіб життя та будова тіла земноводних
Сформувати в учнів знання про особливості зовнішньої будови та способу життя земноводних на прикладі жаби; порівняти скелети жаби...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconТема. Загальна характеристика Покритонасінних. Класифікація покритонасінних
Мета: сформувати уявлення про покритонасінні як найвищий етап у розвитку рослинного світу, розкрити особливості будови та життє­діяльності...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУрок на тему: «Загальна характеристика сенсорних систем»
Сааді, великий таджикський поет середньовіччя, в книзі «Гюлістан» говорить: «Спитали мудреця: в кого ти вчився мудрості?» «Я не

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconТема. Стебло, особливості зовнішньої І внутрішньої будови
Освітня. Продовжувати формувати знання про будову та функції стебла; ознайомити з внутрішньою будовою стебла

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconУрок Загальна характеристика планет. Земля
Мета: ознайомити учнів із гіпотезою утворення Сонячної системи; пояснити принцип поділу планет на дві групи; узагальнити та поглибити...

Урок біології на тему : «Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості внутрішньої будови, процесів життєдіяльності» iconОсобливості етнополітичних процесів в Південно-Західній Азії ” зміст
Окрім того, географічні чинники є істотними І у життєдіяльності етнонаціональних спільнот та груп, І у розвитку політичних процесів,...

Додайте кнопку на своєму сайті:
windocs.com.ua


База даних захищена авторським правом ©windocs.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
windocs.com.ua
Реферати
Автореферати
Методички
Документи

опубликовать
Головна сторінка